Genel
Giriş Tarihi : 18-09-2023 18:46

Baldan daha değerli Pekmez Şenliğinde buluştular

15 Temmuz Camili Mahalle Muhtarı Yunus Özçelik tarafından geleneksel olarak düzenlenen 5. Şaravaz Pekmez festivali geniş katılım ile birlikte, görsel şölen şeklinde gerçekleştirildi.

Baldan daha değerli Pekmez Şenliğinde buluştular

Aslen Rize Güneysu’lu olan AK Parti Kurucularından 15 Temmuz Camili Mahallesi Muhtarı Yunus Özçelik, geçen yıl olduğu gibi bu yılda hafta sonu Serdivan İlçesi Meşeli Mahallesi’ndeki çiftlik evinde başta Sakarya protokolü olmak üzere, Sakarya’nın yanı sıra Ankara, İstanbul ve Rize’den gelen Karadenizli önemli misafirlerini ağırladı. Muhtar Yunus Özçelik; unutulmaya yüz tutmuş Karadeniz ve Anadolu Kültürünü Sakarya’da yaşattığı için bir kez daha takdir edildi.

Her yıl 21 Eylül Dünya Şerevaz ve Pekmez Günü olarak ilan edildiği ve bu yıl 5.si gerçekleşen programa; Rize Güneysu’dan gelen pekmeze gönül veren; Halil Özçelik, Ünsal Özçelik ile Ünlü youtuber Sinan Özçelik, Zavendikli Kuran kursu hocası Bayram Ali Aslan tarafından 3 gün boyunca farmatasyon (hazırlanma ve kaynatma) süreci ile başlandı. Büyük bir özveri ve zahmet ile yapıla pekmezin baldan daha kıymetli olduğuna da vurgu yapıldı.

Programa; Sakarya Milletvekili 15 Temmuz Milli İrade Derneği Genel Başkanı Ali İnci, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Osman Köse, Rize Güneysu eski Belediye Başkanı olan AK Parti kurucularından ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Ahmet Minder, AK Parti Sakarya Kurucu İl Başkanı Bilim ve Sanayi Bakanı eski Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik, Sakarya İl Müftüsü Mehmet Aşık, Emekli İmam Bayram Özçelik, Eski Hollanda büyük elçisi Şaban Dişli, Serdivan Belediyesi Başkan Yardımcısı Selvet Karaoğlu, Eski emniyet müdürü Osman Babadağı, Yenikent Spor Kulübü Başkanı Tacettin Öztürk, Pabuççular Mahallesi Muhtarı Ali Öztürk, SAÜ Hafız Muhammed Moctar Aboubacar, Uluslar arası gazeteciler cemiyeti Sakarya il temsilcisi Yazar Levent Candan katılarak ayrı bir renk kattı. Yemek ve hazırlanan pekmezlerin ikram edildiği davette; Sakarya’nın tarihi lokantası Köfteci Hacıbekir fonemeni Musa Kocaoğlu tarafından Dartılı keşkek yapılarak meşhur Kuru Fasulye ile birlikte ikram edildi.

Minder: “Bu Üzüm Pekmezi, Bal’dan bile daha değerlidir”

Üzümlerin muhteşem dönüşümü ve farmatasyon süreci şölen tadında eski kültürlerin yaşatılması noktasında da dikkat çekti. Minder "Yöresel yiyecek zenginlikleri ile birlikte bizleri en güzel şekilde ağırlayan Yunus Özçelik, ailesine ve diğer tüm emeği geçenlere tekrar sonsuz şükranlarımı sunuyorum" dedi.

Kaynatılan pekmezi; AK Parti Sakarya Milletvekili 15 Temmuz Milli İrade Derneği Genel Başkanı Ali İnci ile birlikte karıştıran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Ahmet Minder; “Bundan 45 yıl önceki çocukluk geleneklerimizi, tekrar yaşadığımız için mutluyuz. Unutulmaya yüz tutmuş Karadeniz ve Anadolu Kültürünü Sakarya’da yaşattığı için Muhtarımız Yunus Özçelik'e çok teşekkür ederiz. Yunus muhtar Sadece Mahallesinin değil Ankara'nın da muhtarıdır. Biz öyle görüyoruz. Yunus Özçelik muhtarımızın bahçesinde geleneklerimizde önemli yer tutan pekmez sonbaharda ayında yapılır. Memleketimiz Rize’de Trabzon’da Karadeniz’in her yeri de yapılmaktadır. Değerli dostum ve hemşerim Yunus Özçelik muhtarımıza Sakarya Meşeli Köyü çiftlik evinde bu eski geleneği yaşattığından bize evsahipliği ve ziyafetinden dolayı ailesine kendisine teşekkür ediyoruz. 21- 25 Eylül arası bu Şeravet Pekmez yılı festivali kutlanması. Bu pekmez organik külle kesilir şeker hastaları bile yiyebilir. Benim kanaatime göre baldan bile daha kıymetlidir. 50-60 TL bal bulabilirsiniz. 250-300 TLye bu pekmezi bulamazsınız. Çünkü bunda çok ciddi mana da büyük emek özveri var kültür var sağlık var. Böyle bir programa katılan ve kültürün yaşamasına hatırlanmasına sebep olan herkese teşekkür ederim." dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, "ilimizde organize edilen bu önemli faaliyete dikkat Çekerek "Dünya 5. Şaravaz Günü Programına katıldık. Programın ardından Camili Mahalle Muhtarımız Sn. Yunus Özçelik’i ziyaret ettik. Şehrimizin kültürel değerlerinin korunması ve yaşatılması adına böylesi programları önemsiyor destek veriyoruz." diye konuştu.

 

 

Bahtiyar BodurBahtiyar Bodur

Genel Yayın Yönetmeni