Genel
Giriş Tarihi : 10-06-2022 17:25   Güncelleme : 10-06-2022 17:25

Başkan adayı TUNA: Tarım ve hayvancılığı şahlandıracağız!

Sakarya İli Adapazarı, Serdivan, Erenler ve Arifiye Süt Üreticileri Birliği Başkanı adayı Semih Tuna, seçim çalışmalarını aralıksız sürdürüyor

Başkan adayı TUNA: Tarım ve hayvancılığı şahlandıracağız!

Sakarya İli Adapazarı, Serdivan, Erenler ve Arifiye Süt Üreticileri Birliği Başkanı adayı Semih Tuna, seçim çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Sakarya'nın coğrafi yapısına bakıldığında tarım ve hayvancılığın vazgeçilmez bir meslek olduğunun altını çizen Tuna, sivil toplum örgütlerindeki bir kısım yanlış yönetimlerden dolayı vatandaşların bakış açılarının da farklı olması ile uzaklaşmasına dikkati çekerek, "Biz genel olarak bir araştırma yaptık. Sakarya'da kurulu tarım ve hayvancılıkla ilgili birçok Sivil Toplum Örgütü var, bunların en başında damızlık sığır yetiştiriciliği Birliği ve Kooperatifler geliyor. Pancar şirketi ve Ziraat Odası var. Hayvancılık açısından Kooperatifler ciddi bir yol kat etmişler ve bu kooperatiflerin sınırları mevcut köyle sınırlı olmasına rağmen köyünün dışına taşmış vaziyette ve köyünün dışından da süt topluyor. Bu mevcut yönetimin işini düzgün yapamamasından ve taleplere cevap verememesinden kaynaklanıyor. Üretici mecburen alternatif çözümler arıyor. Daha ekonomik ve daha avantajlı olduğu için sütünü başka yerlere veriyor ve süt tonajı da böylelikle ister istemez düşmüş oluyor.

Sistem belirleyici en büyük faktör

Gerekli çaba gösterilmediğinde sistem sizi dışına atıyor şeklinde belirleyici unsurlardan söz eden Semih Tuna, "Siz üreticiye burada gerekli olan avantajı sağlayamazsınız. Çünkü sistem öyle bir sistem ki aynı zamanda kendi içinde hem rekabeti hem de hizmeti ön plana çıkartıyor. Bu sefer de piyasadaki güven ve ekonomi gücünüzü kaybediyorsunuz. Geldiğimiz nokta maalesef kısaca bu. Üreticiyle ilgili  hiçbir çalışma yok. İnsanlar şu anda gerçekten isyan noktasındalar. Biz de bu süreçte arkadaşlarla dedik ki: 'biz birbirimize inanıyoruz, burada birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmeye çalışacağız, ben yok biz varız' şeklinde hareket edeceğiz." şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Yarınlara umutla bakacağız

Mevcut sorun ve durumların bir araya geldiğinde yıllardan beri idare edilen pozisyonların ortadan kaybolduğunu ve böylelikle de artık üreticiye cevap veremez duruma geldiğini belirten Tuna, üreticinin 'sütümü nasıl satabilirim?' derdine düştüğünü söyleyerek taze bir kan ve oluşum için hazır oldukları mesajını verdi.

Üretime ivme kazandıracağız

Sakarya İli Adapazarı, Serdivan, Erenler ve Arifiye Süt Üreticileri Birliği Başkanı adayı Semih Tuna, seçim çalışmaları için bugüne kadar Kışla, Büyük ve Küçük Hataplı, Karadavutlu, Aşırlar, Nasuhlar, Işıklar, Salmanlı, Örentepe, Kayrancık ve Karadere Mahallelerini dolaştıklarını ve üyelerin kendilerini teveccühle karşılayıp projelerini dikkatle dinlediklerini belirterek katıldıkları köylerdeki muhtarlara ve ilgi ve alakalarından dolayı üreticilere teşekkür ederek birlik ve beraberlikle çok başarılı işlere imza atacaklarını sözlerine ekledi.

Bahtiyar BodurBahtiyar Bodur

Genel Yayın Yönetmeni