Güzellik
Giriş Tarihi : 10-02-2022 16:27   Güncelleme : 10-02-2022 16:27

Diyetisyen Melike Demir; Herkesin bedeni kendine özeldir

Kadınlar ve erkeklerin ortak düşmanı olan fazla kilolardan kurtulmak isteyen birçok insan kendi başına çare olmaya çabalıyor ve sağlığından oluyor

Diyetisyen Melike Demir;  Herkesin bedeni kendine özeldir

Kadınlar ve erkeklerin ortak düşmanı olan fazla kilolardan kurtulmak isteyen birçok insan kendi başına çare olmaya çabalıyor ve sağlığından oluyor. Profesyonel diyetisyenler tarafından yapılan açıklamalarda zararlı, kontrolsüz diyetle kişinin kendilerine yarardan çok zarar verdiği ve bunun yapılmaması gerektiği vurgulandı.

İnsan sağlığını tehlikeye sokmayacak şekilde kilo vermenin çözümlerini Beslenme ve Diyet Danışmanı Melike Demir'e sorduk.

Kişilerin beslenme programlarını, yaşam stillerine göre sosyal yaşantılarına, aile yaşantısına, maddi manevi hayat şekline göre planlama yapmanın çok önemli olduğunu belirten Melike Demir, kişinin hazırlanan listeyi uygulaması için yaşam şekline uygun olması gerektiğine işaret ederek, ‘’ Ben kişinin yaşam şeklini göz önüne alıyorum. Buraya gelen danışmanları önce bir anamlez tanıma formu kullanarak sorunları ve onlara ilişkin kaynağa ulaşıyorum. Daha iyi tanımak için ilk seanslarımı uzun tutuyorum ve ona göre de beslenme programını şekillendiriyorum’’ dedi.

Herkesin bedeni kendine özeldir

Bir ay gibi bir sürede kilo verme miktarının kişiden kişiye değiştiğini, ideal kilo verme ortalamasını ise 4 kilo olarak tuttuğunu söyleyen diyetisyen Melike Demir, ‘’ Herkes 4 kilo verecek diye kaide yok tabii ki, fakat burada kişinin kilosu, boyu ve herhangi bir kronik rahatsızlığı olup olmamasının anlaşılması diyeti etkileyen unsurlardır. Kısaca diyet bir bütündür.’’ İfadesini kullandı.

Melike Demir, yapılan diyetin kişi tarafından yaşam şekli haline getirilirse daha sağlıklı olacağını, insanların daha hızlı ve daha verimli sonuçlar alacağını da sözlerine ekledi.

Yüksek kilolarda daha fazla kilo verimi oldu

Kilo vermede net bir rakam olmadığını ama sağlıklı bir bireyin ortalama 4 kilo verdiğini ve bunun kişiden kişiye değişiklik gösterdiğini belirten Demir, "Bir ay gibi çok kısa süre içinde 12–15 kilo verenleri de gördüm. Bu bahsettiğim kiloyu verenler yüksek rakamlı kilosu olan kişiler. 130–150 arası kilosu olan kişiler de daha hızlı kilo verimliliği oluyor’’ şeklinde konuştu.

En önemlisi su tüketimi

İnsan vücudundaki en önemli unsurlardan birinin su miktarı olduğuna dikkati çeken Diyetisyen Demir, su tüketiminin çok önemli olduğunun altını çizerek,‘’ Su içersek zayıflarız veya ben her şeyi yiyeyim, ardından da su içeyim gibi de değil. Suyu zaten en başta zayıflamanın dışında sağlıklı yaşayabilmek, zinde olabilmek, organların sağlıklı çalışması için içmeliyiz. Aynı zamanda diyet döneminde yağ yakımını destekleyebilmek için su tüketilmesi gerekiyor. Benim sağlıklı beslenmede en önce önerebileceğim su tüketimidir. Daha sonrasında mutlaka aktif bir hayat sürmemiz gerekiyor. Ben danışanlarıma haftada 3-4 kere yürüyüşler öneriyorum. Gün içinde 8-10000 arası adım atılması demek, enerjinin de yakılması ve dönüşmesi anlamına geliyor. Bunun beraberinde teknolojiyi en uygun ve olması gerektiği şekilde kullanarak çözüm önerilerinde bulunuyorum" dedi.

Meyve tüketimine önem göstermeliyiz

Meyve tüketiminin hayatımızda çok önemli yeri olduğunu hem kış hem de yaz aylarında ve özellikle içinde bulunduğumuz pandemi sürecinin bünyemiz ve bağışıklık sistemimize son derece etki ettiği bu dönemlerde posaya oldukça önem vermemiz gerektiğini ifade eden Demir, ‘’Hem posa alımı yaparız hem C vitamini ekleriz bu şekilde koronavirüsün de bir nebze önüne geçmiş olabiliriz. Diyet bir ömür yapılmıyor. Bizim de amacımız burada bu zaten. Süreç belirliyoruz. Gelen danışanlarımızın kilolarına göre süre belirliyoruz. Diyet bittikten sonra bu süreci nasıl devam ettirmek, koruma dönemine girmek önemli. Ben size ne kattım, siz ne öğrendiniz? Bunu yersek, bunu yememeliyiz ’’ şeklinde konuştu.

Bahtiyar BodurBahtiyar Bodur

Genel Yayın Yönetmeni