Genel
Giriş Tarihi : 04-01-2024 13:14

Sakaryalı hal ve pazar esnafı, artan ücretlerden mustarip

Sakarya Sebze ve Meyve Hali’ne giriş ücretinin bir yılda 5 katına çıkması ve kiralardaki fahiş artışlar, Sakaryalı hal ve Pazar esnafının tepkisine sebep oldu.

Sakaryalı hal ve pazar esnafı, artan ücretlerden mustarip

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ve işletmeciliği Sakarya Hal A.Ş.’ye verilen Sakarya Sebze ve Meyve Hali ile ilgili şikayetler artıyor. En çok şikayet edilen konulardan birisinin de hal girişinde alınan ücretlerin olduğunu dile getiren pazaryeri esnafı, giriş ücretinin bir yılda 5 katına çıktığını belirtti.

1 yılda 5 katına çıktı

2022 yılında küçük araçların girişi 5 TL, tırların girişi ise 20 TL iken; 2023 yılında bu fiyatın 5 kat arttığını ifade eden esnaf yeni ücretlerden mustarip. Yeni zamlı fiyatta küçük araçların 40 TL, tırların ise 100 TL’ye çıktığını söyleyen hal esnafı, hal kiralarındaki fahiş artışlardan da şikayetçi olduğunu söyledi.

Hal ve Pazar esnafından Büyükşehir’e çağrı

Artan fiyatlardan mağdur olan esnaflar Sakarya Büyükşehir belediyesine çağrı yaptı; “Sakarya hali işletmeciliğini kazanan Sakarya Hal A.Ş firması uyguladığı yüksek kiralar ve yüksek kapı giriş paraları nedeniyle Sakarya halkının tenceresine giren meyve ve sebzede enflasyon yaratmakta. Bu sebeple Sakarya halkının sofrasına gelen her ürünün kilosunda 2 TL gibi yüksek bedelle almakta. Oysa Yakın illerimizden İzmit ve Düzce hali gibi hallerde kapı giriş ücreti ve yüksek kiralar uygulanmamaktadır. Bu konuyu Sakarya Büyükşehir Belediyesi önemle dikkate alıp biran önce çözmelidir.” dedi.

Bahtiyar BodurBahtiyar Bodur

Genel Yayın Yönetmeni