Genel
Giriş Tarihi : 13-08-2022 15:20   Güncelleme : 13-08-2022 15:20

SASADER: Ucuz sigorta fiyatlarına itibar etmeyin

Sakarya Sigorta Acenteleri Derneği, tarafında yapılan Kamuoyu Duyurusunda, Trafik sigortalarında 12 taksit, poliçelerde mesnetsiz indirim oranları, hiçbir kriter olmadan belirtilen çok ucuz sigorta fiyatı olan reklamlara sigortalılara itibar etmemeleri yönünde tavsiyede bulundu

SASADER: Ucuz sigorta fiyatlarına itibar etmeyin

Sakarya Sigorta Acenteleri Derneği, tarafında yapılan Kamuoyu Duyurusunda, Trafik sigortalarında 12 taksit, poliçelerde mesnetsiz indirim oranları, hiçbir kriter olmadan belirtilen çok ucuz sigorta fiyatı olan reklamlara sigortalılara itibar etmemeleri yönünde tavsiyede bulundu. 

Dernek tarafından yapılan Kamuoyu Duyurusunda “Sakarya Sigorta Acenteleri Derneği olarak Mayıs 2022 tarihi itibariyle seçimli olağan genel kurulu neticesinde yeni yönetim kurulu olarak faaliyetimize devam etmekteyiz.  Kısa adı SASADER olan derneğimizin amacı öncelikli olarak sigorta acentelerinin sorunlarını çözüme kavuşturmak, sigorta acenteleri ve sigortalılar arasındaki sorunlara hakemlik yapmak, mevzuat desteği sağlamaktır. Bu vesile ile son dönemlerde basında çıkan bazı haberler hakkında açıklama zorunluluğu doğmuştur. Ülkemizin içinde bulunmuş olduğu global ekonomik sıkıntılı dönemde sigorta sektörü de etkilenmiştir. Kasko branşında bile 2022 Temmuz sonu itibariyle % 27 sigortalı sayısında azalma yaşanmıştır. Sigorta şirketlerinin de maliyetlerinde meydana gelen artışlara bağlı olarak sigorta primlerinde artışlar meydana gelmiştir. Bazı sigorta şirketleri bu süreç içerisinde prim tahsilat şekillerinde değişikliklere gitmiştir. Günlük bazlı sıkıntılar meydana gelmiştir. Fakat SEDDK’ nın ve piyasanın tepkisi sonucu bu sorunlar hızlıca düzelmiştir. Şu an için poliçe tanzim eden şirketlerin hepsi KREDİ KARTI ile tahsilat sağlamaktadır. Fakat maalesef trafik sigortaların da birçok şirket taksit imkanını kaldırmıştır” denildi.

Kanuna uygun hareket etmek zorunludur

Duyuruda, son günlerde ulusal ve yerel basında gerçeği yansıtmayan bazı haberler yer aldığına dikkat çekilerek, “Trafik sigortalarında 12 taksit, poliçelerde mesnetsiz indirim oranları, hiçbir kriter olmadan belirtilen çok ucuz sigorta fiyatı olan reklamlara sigortalılarımızın itibar etmemeleri yönünde tavsiyede bulunuyoruz. Dikkatlice kontrol edildiğinde bu tarz açıklamaların haber gibi lanse edilmesine karşılık altında “BU BİR İLANDIR.” İbaresi bulunmaktadır. Bu tarz işlem yapan kişilerle muhatap olunduğunda ödemelerinizin mutlaka sigorta şirketinin kendisine yapıldığından emin olarak işlem yapılması hususunda uyarmak ihtiyacı duymaktayız.  Sigortalardaki indirim ve sürprim uygulamaları 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu ile düzenlenmektedir. Dolayısıyla tüm sektör unsurları bu kanuna uygun hareket etmek zorundadır. Her türlü sigortacılık işlemlerinizde sigorta acentelerinize  danışmanızı ve Sakaryalı sigorta acentelerini tercih etmenizi tavsiye ederiz” denilerek  Sigortanın Acentesiz olamayacağına dikkat çekildi.

Bahtiyar BodurBahtiyar Bodur

Genel Yayın Yönetmeni