Manşet
Giriş Tarihi : 30-01-2023 16:27

SEDAŞ işçisi ek zam için eylem yaptı

Tes İş Sendikası üyesi SEDAŞ çalışanları enflasyon karşısında eriyen maaşlarının artış yapmayan işverene tepki amacıyla dün sabah işyerlerinin önünde basın açıklaması yaparak, ek ücret isteklerini dile getirdiler.

SEDAŞ işçisi ek zam için eylem yaptı

Tes İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Hasan Arıcı, Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce’de dün sabah SEDAŞ işyerlerinin önünde işverene seslerini duyurmak için üyeleriyle birlikte basın açıklaması yaptıklarını belirterek haklarını alana kadar da bu tür eylemlerinin süreceğini ifade etti.

SEDAŞ Sakarya Genel Müdürlüğü önünde dün sabah toplanan işçiler, sendika yönetimi ile birlikte önce, “Vur vur inlesin, SEDAŞ dinlesin”, “Haklıyız, kazanacağız” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları eşliğinde kapıya yürüyerek burada basın açıklaması yaptılar.

Sendika Şube Başkanı Hasan Arıcı, kamuoyunu bilgilendirme adına yaptığı açıklamada, 1 Ocak 2022’de 2 yıl geçerli olmak üzere yaptıkları toplu iş sözleşmesinin ardından gelen ekonomik kriz, yüksek enflasyon ve fahiş zamların aldıkları ücretleri erittiğini ve alım gücünü çok düşürdüğünü vurgulayarak, “Üyelerimizin yaşadığı bu ağır yoksullaşma ve reel ücret kayıplarını bir nebze olsun azaltmak için ek ücret zammı protokolü yapma çabası ve mücadelesi kaçınılmaz bir hale gelmiştir” dedi.

Başkan Arıcı açılamasına şöyle devam etti; “Ardı ardına yapılan zamlar, işçilerin alım gücünü alabildiğine düşürmüş, aldığımız ücret zamlarını eritmiştir. Arkadaşlarımız sağanak halinde yağan zam dalgasının altında inim inim inlemekte, bugünü nasıl geçireceğini bilememekte, yarını için ise daha fazla kaygı duymaktadır. Hiçbir mal ve hizmetin fiyatının düşmesi, ucuzlaması söz konusu değildir. Aksine fiyat artışları sürmekte, piyasada ki kar topu etkisi giderek büyümektedir. TÜİK tarafından açıklanan resmi enflasyonun gerçeği yansıtmaktan çok uzak olduğu her kesim tarafından bilinmektedir. 3 Ocak’ta açıklanan, 6 aylık % 15,2 enflasyon gerçeği yansıtmaktan çok uzaktır. Son yıllarda üyelerimiz giderek fakirleşmekte alım güçleri düşmektedir. Gündelik hayatlarını sürdürmek için açıklarını borçla kapatma yoluna gitmekte ve bu amaçla bankalardan kredi kullanmak zorunda kalmaktadırlar. Açlık ve yoksulluk düzeyinde yaşamlarını sürdürmek durumunda kalan üyelerimiz, ağır koşullarda sadece fiziken değil, ruhsal olarak da çöküntü yaşamaktadır.

Bizler enerji işçileri olarak tüm üretim ve imalat sektörlerinin kaynağı ve lokomotif gücüyüz. Bütün olumsuz hava ve saha koşullarında sel, deprem, pandemi dönemlerinde Ailelerimizi ikinci plana bırakıp daha hızlı ve kesintisiz enerji vermenin neferleriyiz. Yıl içerisinde konulan iş hedeflerini tutturanlarız. Ama sonuç açlık ve yoksulluk. Bu sürdürebilir değildir. Bıçak kemiğe dayanmıştır.Üyelerimizin bu ücretlerle yaşaması, asgari ihtiyaçlarını karşılaması mümkün değildir. Artan tüketici enflasyonlarının piyasa gerçeklerini karşılamadığı gibi birde üzerine kira artışlarının astronomik seviyelere çıkması işçileri huzursuz etmiş ay sonunu nasıl getireceğim diye kara kara düşünmeye sevk etmiştir. Üyelerimizin içine girdiği bu cendereden kurtulmaları, biraz olsun nefes almaları için toplu iş sözleşmesinin tadil edilerek ek ücret zammı yapılması zorunlu ve kaçınılmaz hale gelmiştir. Öte yandan, üyelerimizin 1 gün dahi bekleyecek sabrı da kalmamıştır. Bu nedenle ek ücret zammı talebinin bir an evvel uygulanması kaçınılmazdır. Sendikamız, işçilerin ücretlerinin biraz olsun rahatlatıcı bir duruma gelmesi için ek ücret zammı protokolü yapılması talebinde bulunmuştur. Şimdi sıra 2022 Temmuz ayında beyaz yaka çalışanlarına %40 ek ücret zammı artışı yapan ve bu yıl Ocak ayında %70 seviyesinde ücret zammı artışı yapan işverenimizdedir. İş barışının devam edebilmesi için işçilerin bu haklı talebinin gereğini yerine getirmelidirler.Ek ücret zammı talebimiz kabul görene kadar müzakerelere devam edeceğiz. Gerek masada gerek sosyal medyada gerekse de sahada mücadelemiz hakkımız olan ücret artışını alıncaya kadar devam edecektir.ÜRETENİZ, HAKLIYIZ, HAKKIMIZ İSTİYORUZ...” denildi. 

Bahtiyar BodurBahtiyar Bodur

Genel Yayın Yönetmeni