Genel
Giriş Tarihi : 25-06-2022 15:28   Güncelleme : 25-06-2022 15:28

Erenler Gençlik Merkezi'nde tarihi gün

“21 Haziran Adapazarı’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 101

Erenler Gençlik Merkezi'nde tarihi gün

21 Haziran Adapazarı’nın Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 101. Yıldönümü” nedeniyle Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nce belgesel film etkinliği düzenlendi. Erenler Gençlik Merkezi’ndeki öğrencilere, Adapazarı’nın düşman işgalinden nasıl kurtulduğunu konu alan belgesel film izletildi.

Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nce düzenlenen etkinlikte Erenler Gençlik Merkezi konferans salonunda gösterime sunulan ‘Kurtuluş’ adlı belgesel-film büyük ilgi gördü. Sakarya Kuvayı Mücahitler Derneği’nin konuk edildiği etkinliğe, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Şube Müdürleri Feramuz Meral ve Özcan Çelikten, gençlik merkezinde eğitim gören gençler ve öğrenciler ile konuklar katıldı. Etkinlikte; Adapazarı’nın kurtuluşunun 100. yıldönümü nedeniyle çekilen 21 dakikalık ‘Kurtuluş’ adlı belgesel-film öğrencilerle birlikte izlendi.

Şehrimizin yakın tarihine ışık tutan, İstiklal Savaşı’nın unutulmazları arasında yer almış vatan kahramanlarının bugün hâlâ hayatta olan oğulları ve torunlarının tanıklığında, o acı dolu günlerin hatıralarının yer aldığı belgesel film izlenirken duygulu anlar yaşandı.

Kuvayı Milliye Ruhu

Film gösterimi öncesi bir sunum gerçekleştiren Özcan Yemiş ve Şule Bayri, Kuvayı millîye ruhunun önemini anlatarak; ‘düşman işgaline karşı yurdu savunan Kuvayı Millîye’nin; birlik, beraberlik, özgürlük ve hür bir ülke için gerekirse canını vermek demek olduğu, ihtiyaç olunduğunda bütün ülke olarak tek bir yumruk olabileceğimiz, zorunlu kalındığında vatanın bekası için herkesin elinden gelen her hizmeti verebileceğinin genlerimize işlenmiş halidir’ vurgusu yaptı.

Tarihe Işık Tutan Bir Belge

‘Kurtuluş’ belgesel-filminin şehrin tarihine ışık tutan önemli bir belge olduğunu ifade eden filmin yönetmeni Levent Bayri, yaşadığı şehrin tarihine önem verip duyarlılık gösteren katılımcılara ve bu ekinliğin düzenlenmesine katkı sağlayan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne şükranlarını iletti. Program sonunda, belgesel-filmde rol alan kahraman gazilerin varislerine ve etkinliğe katkı veren yetkililere plaket ve teşekkür belgesi takdim edildi.  Adapazarı’nın kurtuluş tarihini yansıtan bu belgeseli büyük bir heyecanla izleyip beğendiklerini ifade eden öğrenciler ve katılımcılar, Kuvayı Mücahitler ile günün anısına fotoğraf çektirdi.

Bahtiyar BodurBahtiyar Bodur

Genel Yayın Yönetmeni