Genel
Giriş Tarihi : 25-06-2022 11:39   Güncelleme : 25-06-2022 11:39

SAMADER 13. Ulusal Turna Balığı Yakalama Yarışması tamamlandı

SAMADER 13

SAMADER 13. Ulusal Turna Balığı Yakalama Yarışması tamamlandı

SAMADER 13. Ulusal Turna Balığı Yakalama Yarışması büyük bir coşku ve heyecan içerisinde Sakarya‘nın Arifiye İlçe sınırlarında yer alan Mollaköy Göletleri’nde gerçekleşti.

Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonu tarafından düzenlenen - ASOF 2022 Türkiye Turnuvası kapsamında Sakarya Amatör Sportif Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Kulübü Derneği tarafından organize edilen yarışmaya Sakarya ili haricinde İstanbul, Kocaeli, Eskişehir illerinden katılım sağlanmış, bot ve kıyıdan yarışanlar olmak üzere toplam 91 yarışmacı mücadele etti.

Ailelerin yoğun ilgi gösterdiği yarışma, pandemi sebebiyle uzunca zamandır yapılamayan bu tür organizasyonların ne kadar özlemle beklendiğini de gösterdi. Cumartesi günü sabah saatlerinde yarışma alanında toplanmaya başlayan yarışmacılar, akşam saatlerine kadar alanda çadırlarını kurdular. Festival havasında geçen organizasyonda akşam geç saatlere kadar müzik eşliğinde eğlenen katılımcılara Cumartesi gün boyu çay, su ve kahve ile pazar günü sabah ve pazar günü öğlen yemeği ikramı da yapılmış olup organizasyonun güvenliği de İlçe Jandarma Komutanlığı ile Karakol Komutanlığı tarafından sağlandı.

Pazar sabah 05.30 ‘te göle açılmaya başlayan yarışmacılar 11.30 ‘a kadar kıyasıya mücadele edip son ana kadar mücadeleyi bırakmadılar.

Ödül törenine geçilmeden turnuva ve yarışmanın amacına yönelik olarak “Çevre Bilincini” daha küçük yaşlarda çocuklarımıza aşılamak adına çöp toplama yarışması ödülleri verildi. 22 çocuğa yine aynı şekilde gelecekte daha bilinçli bir olta balıkçısı olması adına dernek tarafından madalya ve Remixon - Daiwa firmasınca olta takımları hediye edildi. Üç ayrı kategoride, beş dalda dereceye giren yarışmacı ve takımlara dernek adına kupa, madalya, katılım belgesi ve para ödülleri ile sponsor firma ödülleri verildikten sonra ödül töreni sona erdi. Katılımcıların mutlu ayrıldığı ve gelecek yarışmayı sabırsızlıkla beklediklerini belirttiği yarışmaya sponsor olan kurum ve kuruluşlar büyük taktir topladı.

Sakarya Amatör Sportif Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Kulübü Derneği Başkanı Serhan Bilgen, bu tarz organizasyonların ancak sponsorların desteğiyle güzelleştirilebildiğini belirterek turnuvanın diğer illerdeki yarışmalarının hız kesmeden devam edeceğini söyledi. Başkan Bilgen, yarışmayla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "18–19 Haziran 2022 tarihleri arasında omuzlarını biz Sakarya Amatör Sportif Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Kulübü Derneği ile birleştiren aynı yolda emin adımlarla ilerlediğimiz diğer derneklerimizin yönetim kurulu ve üyeleri ile amatör, sportif balıkçılığa gönül vermiş tüm doğa aşığı dostlarımıza, bu etkinlikte yanımızda olan ilgili kurumlara, sponsorlukları ile bizlere daima destek olan kişi ve kuruluşlara, kurucu üyesi bulunduğumuz Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonu - ASOF Yönetim Kuruluna saygı, selam ve teşekkürlerimizi sunuyoruz" ifadelerini kullandı.

 SAMADER Yönetim Kurulu Başkanı Serhan Bilgen, açıklamasının sonunda, "Düzenlemiş olduğumuz bu etkinlikle Sakarya ili Arifiye İlçesine bağlı Mollaköy Göletleri ve çevresinde yaşayan canlılar ile eşsiz doğasına farklı bir açıdan bakmak ve bunların tanıtılmasında, korunmasında sizlerle birlikte yan yana, omuz omuza bir kez daha pay sahibi olmak istedik.

Bu uğurda ufacık da olsa başarı sağlayabildiysek ne mutlu bize." şeklinde doğaya ve içindeki canlılara karşın sorumluluk bilincine dikkat çekerek cümlesini tamamladı.

 Yarışmacı Sayısı:

Bot ve Tekne İle Yarışanlar: 24 Takım (48 Yarışmacı)

Kıyıdan Yarışanlar: 43 yarışmacı

Yakalanan Balık Miktarı

Bot ve Tekne İle Yarışan 24 Takım, 48 Yarışmacı toplamda 40 Balık

Kıyıdan Yarışanlar 43 Kişi Toplamda 1 Balık

En Büyük Turna Balığı Yakalama Birincisi

Yakalanan Balık Boyu: 66cm

Hikmet Özcan

İlker Bekar

Ödül Veren:

Sakarya İli Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Alper Alp

Bot ve Tekneden En Çok Turna Balığı Yakalama Birincisi

1- Volkan Serdar

2- Yasin Bilgin

Yakalanan Balık Sayısı: 12 Adet

Ödül Veren:

Arifiye Merkez Karakol Komutanı Jandarma Kıdemli Başçavuş Nihat Şıkoğlu

Bot ve Tekneden En Çok Turna Balığı Yakalama 2.'si:

1- Semih Kol

2- Hasan Biryan

Yalakalan balık sayısı: 5

Ödül Veren:

HDC Otomasyon Hizmetleri San. ve Tic. Ltd.Şti./Hakan KılıçBot ve Tekneden En Çok Turna Balığı Yakalama 3.'sü:

1- Yusuf Akçay

2- Fahri Bekar

Yakalanan Balık Sayısı: 4 Adet

Ödül Veren:

Pamukova Sürücü Kursu/Mahmut Ruşen

Kıyıdan En Çok Turna Balığı Yakalama 1.'si

Ali Güler

Yakalanan Balık Sayısı: 1 Adet

Ödül Veren: Altunbaş Dış Tic. San A.Ş./Tuncer Ünal

Bahtiyar BodurBahtiyar Bodur

Genel Yayın Yönetmeni